MENÜ

Pilisben a lélek
Az élet az út!

A muflonnal, ezzel a Korzikáról áttelepített állattal sokáig mostohán bántak. A szarvas,- dám, és őzbak-világrekordok mellett nem szenteltek nekik különösebb figyelmet. 1986-ban Telkiben azonban egy olyan példány került terítékre, melynek csigája 104cm volt. A világranglista 10. helyét érte el, és ezzel a magyar muflon kitűnő minőségét igazolta. Azóta már több „méteres” kos került terítékre, mutatva, hogy az állomány minősége egyre javul a kiváló szakmai munka következtében.
A legjobb állomány a hegységeinkben, a Mátrában, a Bükkben és főleg a Pilisben található, a betelepítéseknek köszönhetően azonban csaknem az egész hegyvidéken jelen vannak. A muflont leginkább cserkelik. Valódi sportteljesítményt jelent a hegységekben gyalog útra kelni és muflonra cserkészni, ám kívánság szerint terepjáró és lovas kocsi is rendelkezésre áll. A főszezon november-decemberben van. A muflon, - szarvas- és vaddisznóvadászat kitűnően ötvözhető egymással.

 

A Vadálló kövek:


A Vadálló-kövek a Prédikálószék gerincén helyzkednek el mintegy
500-600 m magasságban Dobogókő és a Dunakanyar között.

Dobogókőről a Vadálló-kövek a piros háromszöggel jelölt turistaúton, a
Prédikálószéken keresztül valamint a Rám-szakadékon át illetve a Szőke - 
forrás - völgyén keresztül is megközelíthető
.

A kövek nevei fentről lefelé haladva:
Árpád trónja, Felkiáltójel, Függőkő, Bunkó, Szélestorony és Nagytuskó.

A Vadálló-kövekről igen szép kilátás kínálkozik mind a Dunára és a
Börzsöny-hegységre, mind pedig Dobogókőre.

Még több kép:https://www.youtube.com/watch?v=HA6Kz3lF4ac&feature=player_embedded

Vadálló kövek- ősi falak?:http://csaba-vezer.freeblog.hu/archives/2010/08/22/Vadallo-kovek_osi_falak/

 

Hírek

  • Mit nekem Pilis!
    2011-03-23 07:59:15

    Nekem a Pilis szent hegy, s szívesen merülök el beszédes s megigéző csendjébe. Ha Pomáz felől iparkodom a pilisszentkereszti völgyön fölfelé, egyre mélyebb csendbe és embertelen magányba jutok. Erdőkoszorúzott hegyek sorfala szegélyezi az utat, s kúpjaik, mintha csak szélesen fölépített románstílű gyertyatartók volnának, strázsát állnak jobbra-balra. A kúpokon mintha lángok lobognának, melyeket a történelem, a genius loci gyujtogat, tiszteletére a dachsteini mészkőből természet-építette 750 m magas oltárnak, mely a Pilis hegye. A völgyet s a hegyet a mennynek óriási barokk boltozat íveli, téralkotó s a fehér felhők közt végtelen távlatokat nyitó művészetével.

Asztali nézet