MENÜ

Pilisben a lélek
Az élet az út!

  • Budapesttől alig 30 km-re, Pilisszentkereszt mellett található a Pilis-hegység egyik legszebb képződménye, a vadregényes Szurdok. Ezen a szurdokon keresztül vezet az Országos Kék-Túra útvonala is, de nemrégiben, köszönhetően többek között a falu önkormányzatának is, bemutató tanösvényt hoztak itt létre. A Szurdok alsó (keleti) bejáratánál található pihenő-, és gépkocsi parkoló helytől induló tanösvény kellemes séta során mutatja be a Szurdokot. A kb. 600 méteres szurdokvölgyben 8 hídon is keresztül vezet az utunk, ha kora tavaszi hóolvadás utáni időszakot választunk, még az alattunk hömpölygő patak vize is izgalmasabbá teszi utunkat.
  • A Szurdok egy “V” alakú, meredek falú völgy, a Dera-patak a Dachsteini mészkőbe vájta medrét, ez az a kőzet, ami a Pilis-hegység uralkodó részét alkotja. Ez a kőzettakaró mintegy 210 millió évvel ezelőtt alakult ki, és 600 méter vastagságú. A szurdok egyes részein fellelhetőek az ős-tengerekből megmaradt szív-alakú Megalodus kagylók maradványai.  Az akkor vízszintes tengerparti tájon keletkezett lerakódásokból mára már 50°-os dőlésszögű rétegeket találunk, ennek oka, hogy 80-90 millió évvel ezelőtt a Kréta-korban, a hegységképződésekkor a keletkezett kőzetelemek nagyobb darabokra törtek szét, és eredeti helyzetükből észak felé jelentősen kibillentek. A szurdok északi falának árkád-szerű sziklaalakzata egyetlen kibillent réteglap. A völgyre merőlegesen is kialakultak törések, a kőzet felaprózódott, breccsásodott. A törmelékek közti teret a repedéseken feláramló vízből kivált fehér kalcit ásvány töltötte ki, ennek helyét a kőzetben sejtszerű lyukak jelzik. Később a repedések tágultak, és ezek egy részét agyag töltötte ki. A szurdok talpazata alatt egy kisebb barlangrendszer is kialakult.

 

 

Hírek

  • Mit nekem Pilis!
    2011-03-23 07:59:15

    Nekem a Pilis szent hegy, s szívesen merülök el beszédes s megigéző csendjébe. Ha Pomáz felől iparkodom a pilisszentkereszti völgyön fölfelé, egyre mélyebb csendbe és embertelen magányba jutok. Erdőkoszorúzott hegyek sorfala szegélyezi az utat, s kúpjaik, mintha csak szélesen fölépített románstílű gyertyatartók volnának, strázsát állnak jobbra-balra. A kúpokon mintha lángok lobognának, melyeket a történelem, a genius loci gyujtogat, tiszteletére a dachsteini mészkőből természet-építette 750 m magas oltárnak, mely a Pilis hegye. A völgyet s a hegyet a mennynek óriási barokk boltozat íveli, téralkotó s a fehér felhők közt végtelen távlatokat nyitó művészetével.

Asztali nézet